.

NEXT STATION : LONDON

14 Mart 2012

TURKUAZOO AQUARIUM İSTANBUL

2009'da Bayrampaşa'daki Forum İstanbul'da açılan, Türkiye'nin en büyük, dünyanınsa en büyük akvaryumlarından biri olarak kabul edilen Turkuazoo'dayız. Bileti alır almaz sizi yeşil bir perdenin önüne alıyorlar ve perdenin sağ üstünde duran oyuncak köpekbalığına bakarak korku dolu bir poz vermenizi bekliyorlar. Role giriyorsunuz tabi anında en yapmacık halinizle. Ardından yürüyen merdivenlerden aşağıya iniyoruz ve botanik bahçeleri selamlayarak yolculuğa başlıyoruz.


Su altı dünyasının çok meraklılarından biri olmadığım halde dalasım geliyor denizin derinliklerine bu güzelliği gördükten sonra ama yemiyor tabi. Darlık gelir bana, depresyona girerim ben denizin dibinde, vurgun murgun hepsi gelir bulur beni. Ne gerek var işte, hiç eziyet çekmeden 28 liraya görebiliyorsun aynılarını.


Bunlar da işte vatozlar, yılan balıkları, yengeçler, Gülben Ergenler falan...


Uzun uzadıya gezdikten sonra tünele geliyorsunuz ki burası akvaryumun en keyifli kısmı. Tepenizden köpekbalıkları falan geçiyor, dalgıçlar takılıyor içerde, balıkçıkları besliyorlar gayet cool bir şekilde. Onların da gösteri saatleri var tabi ki bu size broşur şeklinde dağıtılıyor içeriye girmeden önce.

Bu arada tüneldeki yolu ikiye bölmüşler. Yolun bir kısmı saatte 1km hızla kendiliğinden yürürken, diğer kısmı yerinde durmayı tercih ediyor. Çok çılgınım yaa..


9 aylık yeğenimi akvaryuma götürmesine götürelim de ne anlayacak çocuk dedik. Halt etmişiz. Çocuğu bildiğin alamadık camların önünden. Onda da bir artistlik, elini uzatmalar, böyle camdan içeriye girmeye çalışmalar falan. Diyeceğim o ki çocuğum küçük demeyin, sizden daha çok ilgi gösteriyor. Bu arada 0-2 yaş ücretsiz. Bilginize...


Çıkışta da sizi akvaryumla ilgili oyuncaklar, kırtasiye malzemeleri vb..ürünlerin toplandığı bir dükkanla uğurluyorlar. 

Ve tabi en başta yeşil perdenin önünde çekildiğiniz fotoyu satmaya çalışıyorlar. 15 liraya..


Bilet Fiyatları   

0 - 2 Yaş: Ücretsiz 
2 - 16 Yaş , Öğrenci , Öğretmen, 65 Yaş Üzeri, Engelli : 21 TL 
Yetişkin: 28 TL 
Müzekart ve Museum Pass kartları da geçerliymiş bu arada. Bende kazıklandıktan sonra öğrendim.


Websitesi: http://www.turkuazoo.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder